FZ400R65KE3NOSA1
Berton Electronics Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
FZ400R65KE3NOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 800 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : -
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 3.4V @ 15V, 400A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 6500 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -50°C ~ 125°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 8350 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 110 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : No
Base Product Number : FZ400R65
Description : IGBT MOD 6500V 800A 8350W
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Half Bridge 6500 V 800 A 8350 W Chassis Mount Module